Erdoğan Alkan

Tek bir sonuç gösteriliyor

Erdoğan Alkan, Aslen Sivas’ın Şarkışla kazasından olan Erdoğan Alkan, 1935 yılında Samsun’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamlayan Alkan, 1960 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 1963 yılında Darende, 1964 yılında Espiye Kaymakamlığına atandı. 1965 yılında İçişleri Bakanlığından ayrıldı, bire süre sırasıyla Turizm Bakanlığı, TRT ve Günaydın gazetesinde çalıştı. İlerleyen dönemde İstanbul Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak da çalışan Erdoğan Alkan Türkiye Yazarlar Birliği ATURJET ve Mülkiyeliler Birliği gibi kuruluşların üyesiydi.

Ataol Behramoğlu’nun “İkinci Yeni şiirinin genel özelliklerinden, aşırıya kaçmadan, klasik kıta düzenine bağlı kalarak yararlanmış olan bir şairdir” diyerek tarif ettiği Erdoğan Alkan’ın şiirleri 1955 yılından itibaren Türk Dili, Varlık, Yazko Edebiyat ve Papirüs gibi dergilerde yer buldu. Şairin çevirisini yaptığı Rimbaud’dan Seçme Şiirler çevirisi 1982 Yazko Çeviri Büyük ödülünü kazandı. Alkan ayrıca 1970 yılında TRT Bilimsel Araştırma Ödülü’nü kazandı. Şairin yazdığı Kör Oldum Veysel Oldum isimli radyo oyunu 1997 yılında seslendirildi. 

Özellikle Fransız şiirine olan dair engin bilgisiyle temayüz etmiş olan usta edebiyatçı 2014 yılında İstanbul’da  hayatını kaybetti. 

Yapıtları:

Şiir: Güneş Tozları; Ekuanil Çiçekleri; Kerem Gibi; Kuş Ormanı; Kıyı; Eylül Çalgıcısı (toplu şiirler); Elimde Güller ve Rüzgâr; Eylül Çalgıcısı (çıkarmalar ve eklemelerle toplu şiirler).

Roman: Kör Oldum Veysel Oldum.

Araştırma-İnceleme: Paul Verlaine (Yaşamı, Sanatı, Şiirleri); Sembolizm; Ateş Hırsızı Arthur Rimbaud; Düş Gezgini Gerard de Nerval; Şiir Sanatı; Karanlıklar Prensi Baudelaire; Paris Komünü ve Komün Şairleri; 1789 Devrim Şarkıları; Baudelaire ve Satanizm; Hapishane Şiirleri.

Derleme: Bahar Şiirleri Antolojisi, (T. Hayrioğlu ile).

Diğer: Milli İnkılap Nasıl Oldu, (T. Uzunhasanoğlu ile); Tarımda Verimliliği Ölçme Yöntemleri; İçimizdeki İnsan.

Çeviri: Tanrılar Susamışlardı (A. France); Bulantı (J. P. Sartre); Eugénie Grandet (H. de Balzac); Thais (A. France); Gerçek (E. Zola); Arthur Rimbaud’dan Seçme Şiirler; Illuminations, Cehennemde Bir Mevsim (A. Rimbaud); Özden Günceler, Kötülük Çiçekleri (C. Baudelaire); Gerçekliğin Boyutları (Aragon); Elsa’nın Mecnunu (Aragon); Yürekteki İspanya (P. Neruda); Seçme Şiirler (P. Verlaine); Seçme Yapıtlar (Yürekteki İspanya, Macchu Picchu Tepeleri, Gökyüzünün Taşları, Şili’nin Taşları, Alevler Kılıcı) (P. Neruda); Espri Sanatı (S. Freud); Yüz Aşk Şiiri (P. Neruda); Şairler Prensi Mallarmé; Abydos’lu Nişanlı Kız (Byron) (Tozan Alkan ile); Kötülük Çiçekleri (tamamı) (C. Baudelaire); Paris Sıkıntısı (C. Baudelaire); Bütün Şiirler (Rimbaud).

-31%

Araştırma

Şiir Sanatı

Orijinal fiyat: 118,00 ₺.Şu andaki fiyat: 81,42 ₺.