Doç. Dr. Cihat Aydoğmuşoğlu

Gösterilen sonuç sayısı: 1

Cihat Aydoğmuşoğlu, 26.06.1983 tarihinde Isparta ilinin Uluborlu ilçesinde doğdu. İlkokulu burada bitiren Cihat Aydoğmuşoğlu, orta ve lise tahsilini Isparta’da tamamlayarak 2000 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünde lisans eğitimine başladı. Bir yıl İngilizce hazırlıkla beraber 2005 yılında lisans eğitimini bitiren Cihat Aydoğmuşoğlu, aynı yıl Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih (Genel Türk Tarihi) Anabilim Dalında Yüksek Lisansa başladı. 2007 yılında Prof. Dr. Eşref Buharalı danışmanlığında hazırladığı “Tarihte Tebriz” adlı çalışmasıyla Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Cihat Aydoğmuşoğlu, aynı yıl aynı Anabilim Dalında doktora eğitimine başlamıştır. Haziran 2009’da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atanan Cihat Aydoğmuşoğlu, 2011 yılında Prof. Dr. Eşref Buharalı danışmanlığında yürüttüğü “Şah Abbas ve Zamanı” adlı çalışmasını tamamlayarak “Tarih Doktoru” pâyesini almıştır. Daha sonra askerlik hizmetini yerine getiren Dr. Cihat Aydoğmuşoğlu, 2012 yılında aynı anabilim dalına Yrd. Doç. Dr. olarak atanmıştır.

Dr. Cihat Aydoğmuşoğlu, 20.10.2015 tarihinde Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen jüri tarafından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde yapılan sınavda başarılı bulunmuş ve Genel Türk Tarihi alanında "Doçent" unvanı almıştır. Doç. Dr. Cihat Aydoğmuşoğlu, 14.06.2016 tarihi itibariyle de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Genel Türk Tarihi Anabilim Dalına doçent olarak atanmıştır.   

Azerbaycan’ın tarihî coğrafyasına vâkıf olan Doç. Dr. Cihat Aydoğmuşoğlu’nun uzmanlık alanı, bilhassa Safevî Devleti olmak üzere İran coğrafyasında kurulan Türk devletlerinin siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik tarihleridir. Dr. Cihat Aydoğmuşoğlu, İngilizce ve Farsça bilmektedir.

-26%
12,00  8,89